YAYBİR ihtarı üzerine içerik kaldırılmıştır.

Herkese geniş ufuklar...Mesude Bayram (43) Ankara'da yaşayan zihinsel 'engelli' özel bir kadın ve halam. Onu özel kılan şey ise yanından hiç ayırmadığı vesikalık fotoğraf albümü. Tanıdığı ve tanıştığı hemen her kişinin bir adet vesikalık fotoğrafını, yani 'suret'ini yanı başından ayırmıyor. Gün içinde sürekli bu suretlere bakıp o fotoğraftaki kişilerin sevinçlerini ve üzüntülerini anarken bu kişilerin anılmalarına vesile olarak bir anlamda ailenin "hafıza bekçiliği" görevini üstleniyor... Bu kısa belgeselde, toplum içinde 'engelli' olarak adlandırılan ancak zaman ve mekan engellerini toplumun büyük bir bölümünden daha büyük bir marifetle aşabilmiş Mesude'nin günlük yaşantısına ve fotoğraflarla kurduğu ilişkiye tanık oluyoruz.

* * *


  Bu belgesel, artık tamamıyla 1 ve 0'ların hüküm sürdüğü dijital çağda, unutulmaya yüz tutmuş müzik kasetlerinin ve 25 yıldır Ankara, İtfaiye Meydanı'nda kasetçilikle uğraşan Mehmet Koçoğlu'nun portresini sunuyor

* * *

   Murat Haydar Selimoğlu, 1988'den beri Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nin önünde simit satarak geçimini sağlıyor. Kendisi bu süre içinde fakültenin ayrılmaz bir parçası, adeta "mütemmim cüz"ü olmuş durumda. Bu belgesel Bulgaristan göçmeni "Simitçi Murat Amca"nın portresini çizmeye çalışıyor. Selimoğlu, yıllardır kendisinin "ajan, polis" olduğu yönündeki iddialara da cevap veriyor.

* * *
    Nazi mezaliminden kaçan Alman mimarların başkentte tasarladıkları yerleşim alanlarını ve binaları ön plana çıkaran videoda, Bilkent Senfoni Orkestrası sanatçıları Beethoven'ın 9. Senfonisini icra ediyorlar.

Saraçoğlu Mahallesi (Paul Bonartz, 1933-1935)
Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi (Bruno Taut, 1937-1939)
Ankara Opera Sahnesi (Paul Bonartz, 1947-1948)
Almanya Büyükelçiliği (Carl Christoph Lörcher, 1927-1929Hiç yorum yok: